Co warto wiedzieć o błędach lekarzy?

Bardzo często pacjent nie pyta, a lekarza gubi rutyna. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, co dzieje się, kiedy lekarz popełnia błąd. Przeczytaj go koniecznie!

Lekarze popełnili błąd. Jakie to zazwyczaj sytuacje?

Zacznijmy od tego, że bardzo często w rodzinie jest wielki żal, że pacjentem zaopiekowano się niewłaściwie np. zbyt długo czekał na SORze, odsyłano go od lekarza do lekarza, wcześniej było pogotowie. Poza tym słyszymy o przypadkach, że pacjent jest wypisywany do szpitala​,​ a po tygodniu do niego wraca i umiera. Dlatego pojawia się pytanie: Czy przy tym pierwszym pobycie leczenie było właściwe i czy należało pacjenta ​ze szpitala ​wypisać? Zawsze rodzina ma wątpliwości i od razu zarzuca lekarzom błąd, ale trzeba powiedzieć, że nie w każdej sprawie ten błąd ​medyczny ​występuje. Czasami bywa też tak, że pacjent mógł chorować na chorobę, która nie była leczona, była gdzieś przegapiona, a lekarz pierwszego kontaktu nic nie zauważył i nie skierował ​pacjenta choćby ​na badania.

Czy jeśli podejrzewa się, że lekarze popełnili błąd i doszło do śmierci pacjenta, to sekcja zwłok to potwierdzi?

Niestety, ale nie na wszystkie pytania odpowie sekcja zwłok. Zwykle sekcja powinna nam odpowiedzieć, na co pacjent zmarł, ale może też dać odpowiedź czy były jeszcze jakieś stany chorobotwórcze wewnątrz ciała​.

Dlaczego lekarze nie zalecają podstawowych badań? Z drugiej strony, dlaczego pacjenci sami ich nie egzekwują? Jesteśmy za mało wyedukowani?

No cóż, może nie za mało wyedukowani, jeśli pacjent albo jego rodzina są ​dociekliwi, to są gorzej traktowani w szpitalu. Niestety, ale w Polsce wielu lekarzy ma podejście, że to oni wiedzą najlepiej i są osobami decydującymi. W związku z tym pacjent ma się nie wtrącać i przyjmować wszystkie zalecenia. Problem polega na tym, że nie ma u nas bezpośredniej komunikacji lekarz – pacjent. Jeśli lekarz udziela informacji to odbywa się to na zasadzie: zrobimy to, trzeba podać to, nie ma pokazanych alternatyw, że można zrobić takie badanie, czy skierować pacjenta do innego szpitala. Nie każdy lekarz tak postępuje, ale z czegoś te błędy wynikają.

Jakie są sprawy związane z kwestiami medycznymi?

Niedawno została wygrana sprawa przeciwko szpitalowi niedaleko Torunia, a chodziło o kwestie okołoporodowe i złe potraktowanie pacjentki. Otóż ginekolog nie dopełnił swoich obowiązków i został skazany, już tam nie pracuje. Teraz jest w toku sprawa​ związana z powikłaniami po bardzo prostej operacji zaćmy, ​jest coraz więcej spraw związanych​ z medycyną estetyczną, co więcej z ginekologią estetyczną. Niestety, ale najwięcej jest takich spraw, ​gdzie pacjent teoretycznie zdrowy wchodzi do szpitala, a po tygodniu, czy dwóch umiera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *