Zmniejszenie stawki 13zł za godz.

Nie da się zaprzeczyć, że o tym, że od stycznia 2017 roku zmieniła się stawka godzinowa za zlecenie słyszał już chyba każdy, albo przynajmniej ten kto jest tym zainteresowany. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak to wygląda w polskiej rzeczywistości. Przeczytaj go koniecznie!

Dla krótkiego przypomnienia

Zacznijmy od tego, że do końca 2016 roku regulacje w zakresie minimalnego wynagrodzenia odnosiły się wyłącznie do pracowników (zatrudnionych na podstawie kodeksu pracy). Innymi słowy zatem nie miało to zastosowania do osób wykonujących umowę zlecenia, czy umowę o świadczenie usług, do których to stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o zleceniu (niezależnie od prowadzonej przez zleceniobiorcę prowadzi działalności gospodarczej). Chodzi oto, że znowelizowane przepisy wprowadziły stawkę godzinową umów zlecenie lub świadczenia usług.

Stawka minus laptop – o co chodzi?

No cóż, na temat pomysłowości pracodawców przy realizowaniu znowelizowanych przepisów można było posłuchać i zainspirować się na jednej z audycji radiowej. Powinieneś być świadom tego, że tak, jeden z pracodawców wymyślił, że ze stawki 13 zł na godzinę będzie potrącał koszt używania przez zleceniobiorcę narzędzi, bo przecież się zużywają (oczywista oczywistość). Co ciekawe, warto wspomnieć także o tym, że inny chciał potrącić za korzystanie z laptopa służbowego, a kolejny za strój roboczy i tak dalej. Często zapominamy o tym, że to właśnie jednoznacznie należy przyjąć, że stawka 13 zł nie może być pomniejszana. W związku z tym, jeżeli zleceniodawca chce potrącać za używanie sprzętu, ubrania roboczego i tym podobnych rzeczy to z kwot powyżej tych 13 złotych. Reasumując wydaje się zatem całkiem logiczne, iż musi wówczas zaplanować wynagrodzenie powyżej minimalnej stawki godzinowej, aby mieć z czego potrącić.

Uparci zleceniodawcy

Na szczęście właśnie w tej kwestii wypowiedziała się również Państwowa Inspekcja Pracy, która potwierdza, że będzie przeprowadzać kontrole, czy zleceniodawcy przestrzegają nowych przepisów, jeśli nie to wówczas będą stosować zalecenia kontrolne. Generalnie rzecz ujmując – jeśli nadal nie wpłynie to na sposób rozliczania zlecenia będą nakładane kary. Dodatkowo to na stronie PIP można znaleźć informację na temat wspólnej akcji Komisji Krajowej NSZZ ”Solidarność” i PIP. Jeśli jesteś bardzo zainteresowany tym tematem to przypadki zaniżania minimalnej stawki godzinowej(a niestety jest ich dość sporo) przy umowach zlecenia można zgłaszać zarówno na adres PIP https://www.pip.gov.pl/pl/ jak i na stronie Solidarności https://www.tysol.pl/formularz. Dobrze jest wiedzieć takie rzeczy, bo w momencie, kiedy zorientujesz się, ze coś jest nie tak masz to komu zgłosić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *